Long Track Speed Skating Ranking List
Overview World championships women
year track gold silver bronze
*1933 Oslo Liselotte Landbeck
*1934 Oslo Undis Blikken Verné Lesche Synnøve Lie
*1935 Oslo Laila Schou Nilsen
1936 Stockholm Kitty Klein Verné Lesche Synnøve Lie
1937 Davos Laila Schou Nilsen Synnøve Lie Verné Lesche
1938 Oslo Laila Schou Nilsen Verné Lesche Synnøve Lie
1939 Tampere Verné Lesche Liisa Salmi Ivera Tamminen
1947 Drammen Verné Lesche Else-Marie Christiansen Maggi Kvestad
1948 Turku Marija Isakova Lidija Selichova Zoja Cholstsjevnikova
1949 Kongsberg Marija Isakova Zoja Cholstsjevnikova Rimma Zjukova
1950 Moskva Marija Isakova Zinaida Krotova Rimma Zjukova
1951 Eskilstuna Eevi Huttunen Randi Thorvaldsen Ragnhild Mikkelsen
1952 Kokkola Lidija Selichova Marija Anikanova Randi Thorvaldsen
1953 Lillehammer Chalida Stsjegoleeva Rimma Zjukova Lidija Selichova
1954 Östersund Lidija Selichova Rimma Zjukova Sofja Kondakova
1955 Kuopio Rimma Zjukova Tamara Rylova Sofja Kondakova
1956 Kvarnsveden Sofja Kondakova Rimma Zjukova Tamara Rylova
1957 Imatra Inga Artamonova Tamara Rylova Lidija Selichova
1958 Kristinehamn Inga Artamonova Tamara Rylova Sofja Kondakova
1959 Sverdlovsk Tamara Rylova Valentina Stenina Lidija Skoblikova
1960 Östersund Valentina Stenina Tamara Rylova Lidija Skoblikova
1961 Tønsberg Valentina Stenina Albina Tuzova Lidija Skoblikova
1962 Imatra Inga Voronina-Artamonova Lidija Skoblikova Albina Tuzova
1963 Karuizawa Lidija Skoblikova Inga Voronina-Artamonova Valentina Stenina
1964 Kristinehamn Lidija Skoblikova Inga Voronina-Artamonova Tamara Rylova
1965 Oulu Inga Voronina-Artamonova Valentina Stenina Stien Kaiser
1966 Trondheim Valentina Stenina Song-Soon Kim Stien Kaiser
1967 Deventer Stien Kaiser Lasma Kauniste Diane Holum
1968 Helsinki Stien Kaiser Ans Schut Carry Geijssen
1969 Grenoble Lasma Kauniste Stien Kaiser Ans Schut
1970 West-Allis Atje Keulen-Deelstra Stien Kaiser Sigrid Sundby
1971 Helsinki Nina Statkevitsj Stien Kaiser Ljudmila Titova
1972 Heerenveen Atje Keulen-Deelstra Stien Baas-Kaiser Dianne Holum
1973 Strömsund Atje Keulen-Deelstra Tatjana Sjelechova Trijnie Rep
1974 Heerenveen Atje Keulen-Deelstra Tatjana Averina Nina Statkevitsj
1975 Assen Karin Kessow Tatjana Averina Sheila Young
1976 Gjøvik Sylvia Burka Tatjana Averina Sheila Young
1977 Keystone Vera Bryndzej Galina Stepanskaja Galina Nikitina
1978 Helsinki Tatjana Averina Galina Stepanskaja Marion Dittmann
1979 Den Haag Beth Heiden Natalja Petrusjova Sylvia Burka
1980 Hamar Natalja Petrusjova Beth Heiden Bjørg-Eva Jensen
1981 Sainte-Foy Natalja Petrusjova Karin Enke Sarah Doctor
1982 Inzell Karin Busch-Enke Andrea Schöne-Mitscherlich Natalja Petrusjova
1983 Karl-Marx-Stadt Andrea Schöne-Mitscherlich Karin Enke Valentina Lalenkova
1984 Deventer Karin Enke Andrea Schöne-Mitscherlich Gabi Schönbrunn
1985 Sarajevo Andrea Schöne-Mitscherlich Gabi Schönbrunn Sabine Brehm
1986 Den Haag Karin Kania-Enke Andrea Ehrig-Mitscherlich Sabine Brehm
1987 West-Allis Karin Kania-Enke Andrea Ehrig-Mitscherlich Yvonne van Gennip
1988 Skien Karin Kania-Enke Yvonne van Gennip Erwina Ryś-Ferens
1989 Lake Placid Constanze Moser-Scandolo Gunda Kleemann Yvonne van Gennip
1990 Calgary Jacqueline Börner Seiko Hashimoto Constanze Moser-Scandolo
1991 Hamar Gunda Kleemann Heike Warnicke-Schalling Lia van Schie
1992 Heerenveen Gunda Niemann-Kleemann Emese Hunyady Seiko Hashimoto
1993 Berlin Gunda Niemann-Kleemann Emese Hunyady Heike Warnicke-Schalling
1994 Butte Emese Hunyady Ulrike Adeberg Mihaela Dascalu
1995 Savalen Gunda Niemann-Kleemann Ljudmila Prokasjeva Annamarie Thomas
1996 Inzell Gunda Niemann-Kleemann Claudia Pechstein Mie Uehara
1997 Nagano Gunda Niemann-Kleemann Claudia Pechstein Tonny de Jong
1998 Heerenveen Gunda Niemann-Stirnemann Claudia Pechstein Anni Friesinger
1999 Hamar Gunda Niemann-Stirnemann Claudia Pechstein Tonny de Jong
2000 Milwaukee Claudia Pechstein Gunda Niemann-Stirnemann Maki Tabata
2001 Budapest Anni Friesinger Claudia Pechstein Renate Groenewold
2002 Heerenveen Anni Friesinger Cindy Klassen Claudia Pechstein
2003 Göteborg Cindy Klassen Claudia Pechstein Daniela Anschütz
2004 Hamar Renate Groenewold Claudia Pechstein Wieteke Cramer
2005 Moskva Anni Friesinger Cindy Klassen Claudia Pechstein
2006 Calgary Cindy Klassen Claudia Pechstein Kristina Groves
2007 Heerenveen Ireen Wüst Anni Friesinger Cindy Klassen
2008 Berlin Paulien van Deutekom Ireen Wüst Kristina Groves
2009 Hamar Martina Sáblíková Kristina Groves Ireen Wüst
2010 Heerenveen Martina Sáblíková Kristina Groves Ireen Wüst
2011 Calgary Ireen Wüst Christine Nesbitt Martina Sáblíková
2012 Moskva Ireen Wüst Martina Sáblíková Christine Nesbitt
2013 Hamar Ireen Wüst Diane Valkenburg Ekaterina Sjichova
2014 Heerenveen Ireen Wüst Olga Graf Yvonne Nauta
2015 Calgary Martina Sáblíková Ireen Wüst Ida Njåtun
2016 Berlin Martina Sáblíková Ireen Wüst Antoinette de Jong
2017 Hamar Ireen Wüst Martina Sáblíková Miho Takagi
2018 Amsterdam Miho Takagi Ireen Wüst Anouk van der Weijden
2019 Calgary Martina Sáblíková Miho Takagi Antoinette de Jong
2020 Hamar Ireen Wüst Ivanie Blondin Antoinette de Jong
2022 Hamar Irene Schouten Miho Takagi Antoinette de Jong
2024 Inzell Joy Beune Marijke Groenewoud Antoinette Rijpma-de Jong